HaberlerİranOrtadoğu

Mutteki, Muallim ile görüştü

İran İslam Cumhuriyeti ve Suriye Dışişleri bakanları Tahran’da bir araya geldiler.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Tahran temasları kapsamında önceki gün İran dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki ile bir araya geldi ve ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslar arası gelişmeler çerçevesinde fikir alış verişinde bulunuldu. Mutteki, bölge ülkeleri arasında güçlü bir işbirliği ve dayanışmanın zaruretine işaretle, “İslam ve bölge ülkeleri, özellikle de, Suriye Türkiye ve İran arasında işbirliği ve dostluğun güçlendirilmesi, ortak çıkarlara katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Mutteki, İran ve Suriye’nin ekonomik potansiyellerine ilişkin olarak, “İran, Suriye’de, bütün mühendislik hizmetleri, müteahhitlik, çimento, elektrik enerji santralleri, otomotiv gibi sahalardaki projelerde yer aldıklarını bunun, ikili işbirliklerinin gücünü ortaya koyduğunu ” söyledi.

Konuk Suriye dışişleri bakanı Velid Muallim Tahran ve Şam ilişkilerini sürekli gelişen stratejik bir ilişki olduğunu hatırlatarak, “Tahran ve Şam ilişkileri, Lübnan ulusal birliği ve hükümetine destek başta olmak üzere bölge barış ve huzuruna katkı sağlayacak etkinlikte olduğunu dile getirdi.

Suriye dışişleri bakanı açıklamasında ayrıca, Suriye ve İran’ın ekonomik işbirliklerinin daha bir güçlendirilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (67) içerik yüklenmiştir.