HaberlerIrakİranOrtadoğu

Mutteki, Nuri el-Maliki ile görüştü

Irak’a giden İran dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki, Irak başbakanı Nuri el-Maliki’yle görüştü.
Sözkonusu görüşmede Mutteki, Irak’ta son zamanlarda yüzlerce sivilin ölümü ve yaralanmasına neden olan terör saldırılarını kınarken, Irak halkı ve devleti düşmanlarının, bu ülkede huzursuzluk ve güvensizliğin hakim olması için terörü devam ettirmek istedikleri ve bu saldırıların perde ardında da Irak düşmanı dış güçler ile onların yerli işbirlikçilerinin bulunduğunu söyledi.
Mutteki, Irak’taki güvenlik ve huzursuzluğun bölgeyi yakından ilgilendirdiğini zira Irak’taki gelişmelerin aynı oranda bölge ülkelerini de etkisi altında aldığını belirterek, İran’ın terörle mücadelede Irak’a elinden gelen her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu bildirdi.
Mutteki, Irak İslami Yüksek Konseyi lideri Seyyid Abdülaziz Hekim’in vefatı münasebetiyle de taziyetlerini dile getirirken, Hekim’in Irak’ın seçkin bir siması olduğunu söyleyerek Allah’tan rahmet diledi.
İran dışişleri bakanı Abdulaziz Hekim’in siyasi alandaki faaliyetlerini de takdir ederek, bu faaliyetlerin Irak’ın geleceğini olumlu yönde etkileyeceğini kaydettiği açıklamasında, Hekim’in, iki ülke arasında ilişkilerin gelişmesinde de önemli rolünün olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.