AvrupaHaberler

Mutteki ve Carl Bildt ABD’de görüştü

AB Dönem Başkanlığını yürüten İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, BM Genel Kurul toplantısı aralığında İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ile görüştü.

Görüşmede taraflar, İran ve AB ilişkilerinde mevcut konuları görüştüler ve 1 Ekim’de yapılması beklenen İran ile 5+1 Grubu toplantısının önemi üzerinde durarak, ikili görüşmelerin iyi bir sonuç vermesini umduklarını da belirttiler.

Görüşmede Tahran’ın öneri paketini sunarak diyalog konusundaki olumlu tutumunu sergilediğini vurgulayan Mutteki, karşı tarafın da Cenevre toplantısında yapıcı bir tutum sergilemesini umduğunu belirtti.

İran’ın öneri paketini hatırlatan AB Dönem Başkanı, Cenevre toplantısının taraflar arasında diyaloğun başlama noktası olmasını ayrıca İran ile Avrupa arasında çeşitli alanlarda iş birliğinin gelişmesine zemin hazırlamasını umduğunu da belirtti.

Nükleer meselesi konusunda ise Mutteki “İran, nükleer silahsızlanma konusunda bu tür silahlara sahip olan ülkelerin vaadlarını yerine getirmesini istiyor. İran İslam Cumhuriyeti hiçbir şart altında barışçıl nükleer teknolojisinin kullanımı konusundaki yasal haklarından vazgeçmeyecek” dedi.

ABD Başkanı’nın İran konusundaki son tutumunu art niyetli unsurlar tarafından iletilen yalan yanlış bilgiler ve analizlerden kaynaklandığını vurgulayan Mutteki “İran İslam Cumhuriyeti G-20 grubu toplantısı öncesi iyi niyetle şeffaflaştırma girişimi olarak UAEK’ya ikinci zenginleştirme tesisinin yapılmasını bildirdi. Bu yüzden bazı Avrupa ülkelerinin tutumu şaşkınlık yarattı. AB hatalı ve yasadışı girişimleri desteklememeli. İran’ın Yargı Erki duyarlı bir şekilde ve bağımsız bir süreç içerisinde seçim sonrası olaylara müdahale eden yabancı etkenleri araştırıyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.