HaberlerİranOrtadoğu

Mutteki ve Davutoğlu görüşmesi yapıldı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ve Türk mevkidaşı Davutoğlu iki ülke arasındaki 21. karma ekonomi komisyonu toplantısı aralığında gerçekleşen görüşmede siyasi ve ekonomi farklı konularda görüş alışverişinde bulundular.

Görüşmede, siyasi, ekonomi ve kültür alanında Ankara ve Tahran arasındaki uzun vadeli ve kapsamlı ilişkilerin gelişmesinden duydukları memnuniyeti ifade eden taraflar, iki ülke arasındaki yakın ilişkilere paralel olarak ticaret hacmin ve işbirliği düzeyinin artması üzerinde de durdular.

Görüşmede başta Afganistan, Irak, Orta Doğu ve Filistin olmaz üzere bölgenin son gelişmelerini değerlendiren Mutteki ve Davutoğlu, komşu ülkelerin bölge sorunların çözümüne yardımcı olmaları için iki ülke arasında diyaloğun ve işbirliğin artması gerektiğinin de altını çizdiler.

Karma komisyonunun başarılı bir şekilde yapılmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Türkiye ve İran, iki ülkenin ilgili kurum ve kuruluşlarının anlaşmaların uygulanması yönünde adımlar atarak ilişkilerin geliştirilmesi için belirlenen hedefi gerçekleştirmelerini umduklarını da vurguladılar.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.