HaberlerİranOrtadoğu

Mutteki’den ABD’ye uyarı

İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, Amerikalılar tarafından kaçırılan ve bir yıl sonra da mahkemeye çıkartılan İranlı Emir Hüseyin Erdebili’nin ivedilikle serbest bırakılmasını istedi.

İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, İranlı Emir Hüseyin Erdebili’nin kaçırılması ve mahkemeye çıkarılmasının uluslar arası hukuka ve siyasi etiğe aykırı olduğunu belirterek, Amerikalıları uyardı.

Emir Hüseyin Erdebili’nin kaçırılmasına benzer daha önce de ABD güvenlik güçleri tarafından çok sayıda adam kaçırma olaylarına tanık olduk diyen İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, “bir yıldır kendisinden haber alınamayan Emir Hüseyin Erdebili’nin kaçırılmasından bir yıl sonra mahkemeye çıkarıldığı haberi verilmektedir. Emir Hüseyin Erdebili’nin dilinden verilen bilgilerin de hiçbir geçerliği olmadığı gibi yapılan baskılar ve psikolojik durum göz önüne alınarak, Erdebili’nin serbest bırakılması gerekir” dedi.

Biz, Emir Hüseyin Erdebili’nin kaçırılması, sorgulanması ve medeni hukuk ve uluslar arası hukuk çerçevesinde gerekli uyarıyı ve Emir Hüseyin Erdebili’nin serbest bırakılması yönündeki resmi isteklerimizi ilettik” diyen dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, biz bunları bilinçli bir şekilde İran vatandaşlarına karşı yapılmış bir hukuk ihlali olarak görmekteyiz ve Amerikalılardan İranlı tutukluları hiçbir şart ileri sürmeksizin serbest bırakmalarını istiyoruz diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Mayıs 2021 (5) içerik yüklenmiştir.