HaberlerİranOrtadoğu

Mutteki’den Clinton’a sert tepki

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki, İran’ın UAEK’ya gönderdiği mektubunun yanlışlar içerdiğine dair Amerika dışişleri bakanının iddialarına gösterdiği tepkide, İran mektubunun değil onların sözlerinin hatalı olduğunu belirtti.

Mutteki Burundi dışişleri bakanı Agustin İnsanze ile Tahran’da düzenlediği ortak basın toplantısında, Amerika’nın, İran mektubunu almanın ardından kendi cevabını resmen UAEK’ya bildirmesi gerektiği olduğunu belirtti.

Mutteki Tahran bildirisi uyarınca Viyana grubunun görüş bildirmesinin ardından, anlaşmaya varmak için Viyana grubu toplantılarının düzenlenmesi ve Amerika’nın da bu toplantılarda görüş bildirmesi gerektiğini ifade etti.

Mutteki, Clinton sözleri bir yana, uluslar arası ortamdan da anlaşıldığı gibi Viyana grubunun bazı üyeleri ve de diğer bazı bölgesel ve uluslar arası teşkilatların, Tahran bildirisine destek verdiklerini belirtti. Mutteki Tahran bildirisinden 24 saat sonra Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de 57 Müslüman ülke dışişleri bakanları toplantısında Tahran bildirisinin olumlu karşılandığını ve tüm tarafların bu bildiriye destek vermeleri isteğinin gündeme geldiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Ocak 2022 (22) içerik yüklenmiştir.