AsyaFotoğraflarHaberler

Mutteki’nin Filipinler Ziyareti – Foto

Resmi temaslarda bulunmak üzere Filipinler’e giden İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Filipinler Cumhurbaşkanı ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

Meslektaşının daveti üzerinde bugün (Çarşamba) Manila’ya giden İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Filipinler Cumhurbaşkanı Maria Gloria Macapagal-Arroyo ile bir araya gelerek başta bölgesel meseleler olmak üzere ikili ilişkiler hususunda görüş alışverişinde bulundu.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın sıcak selamlarını Filipinler Cumhurbaşkanı’na ileten Menuçehr Mutteki, kendisini resmi olarak Tahran’a davet ederek, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde ciddi potansiyeller mevcut olduğunu belirtti.

Dünyadaki ekonomik krizine ve ayrıca enerjinin ekonomik ilişkilerdeki konumuna bu görüşmede işaret eden Mutteki, Asya ülkelelerin dünyz meseleleri üzerindeki bütünleyici rolüne değindi.

Mutteki, bölgesel krizler olan Afganistan, Irak ve Pakistan meselelerine de temas ederek, geçen 30 yıl zarfında İran’ın mültecileri kabul eden bir ülke konumunda olduğunu kaydetti.

Mutteki, son sekiz yıl zarfında Afganistan’da uygulanan politikaların yenildiğini, askeri ve tek taraflı yaklaşımlar yerinde bölgesel yaklaşımların daha etkili olacağının altını çizdi.

İran Dışişleri Bakanı bu görüşmede, iki ülke arasında turizm ilişkilerinin geliştirilmesine vurgu yaparak, üst düzey yetkililerin sıkça görüşmelerinin önemini anlattı.

Filipinler Cumhurbaşkanı ise bu görüşmede, ülkesinin İran ile ilişkilerini geliştirmekte azimli olduğunu ifade ederken, İran ile ekonomik ve sanayi ilişkilerin olmak üzere petrol ve petrokimya münasibetlerin geliştirilmesine vurguladı.

Maria Gloria Macapagal-Arroyo, İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki’nin Filipinler ziyareti iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde büyük etki yaratacağını belirtti.Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (76) içerik yüklenmiştir.