HaberlerİranOrtadoğu

Müzakere sonuçlanmazsa kendi yakıtımızı üretiriz

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Ali Şirzadiyan, Tahran reaktör nükleer yakıtın sağlanması konusunda yakında yapılacağı Viyana müzakerelerine işaret ederek müzakerelerde istenilen sonuç elde edilmediği takdirde UAEK’na bir mektupla, İran’ın bu yakıtın sağlanması için faaliyete başlayacağını duyuracağını belirtti.

İRNA’ya konuşan Şirzadiyan “İran, yüzde 20 oranda uranyum zenginleştirme gücüne sahip ve araştırma reaktörün yakıtını sağlamak amacıyla üretimine gereksinim duyulduğunda Tahran devreye girecek” dedi.

İran’ın şu anki şartlarda niçin yüzde 20’lik zenginleştirmeyi başka bir ülkeden sağlamayı önerdiği konusundaki soruya sözcü, şu anda yakıtın sadece 150-300 kilosuna ihtiyaç duydukları ve bu miktar yakıtın kendilerinin hazırlaması için ekonomi açıdan tasarruflu olmadığı yanıtını verdi.

Şirzadiyan “dışarıdan yakıtın sağlanmasının bir diğer nedeni de Batı dünyası için bir doğruluk sınavı olacak. Onlar sözlerinde ne kadar samimi olduğu böylece anlaşılacak. Yakıtın sağlanması için ABD, Rusya, Fransa ve birkaç ülke daha hazır olduklarını açıkladılar. Bu konuda İran da karşı değil. İran İslam Cumhuriyeti her hangi bir ön şartı kabul etmeksizin yüzde 20’lik zenginleştirme yakıtın sağlanması konusunda yarınki müzakerelere katılacak” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.