FilistinHaberlerOrtadoğu

Müzakereler ABD’nin zorlaması ile gerçekleşmektedir

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halit Meşal, Ramallah’taki Oslo takımıyla Siyonist işgal devleti arasında başlayacak doğrudan görüşmelerin meşruluğunun olmadığını söyledi.

Meşal, müzakerelerin Filistinlilerin ve Arapların kararıyla değil, Amerika’nın celp belgesiyle ve zorlamayla gerçekleşeceğini belirtti.

Hamas Hareketi’nin Suriye’nin başkenti Şam’da dün akşam (24 Ağustos Salı) basın mensuplarına verdiği iftarda konuşan Meşal, FKÖ İcra Komitesi’nin toplantı yeter sayısı sağlanmadan aldığı kararın Washington’tan çıkan sesin yankısı olduğunu kaydetti.

Meşal, 11 Filistinli gruba ek olarak Filistinli entelektüellerin ve ılımlıların çoğunun müzakere sürecine karşı çıktığını söyledi.

İslam ümmetinin, Filistin halkının ve konuklarının Ramazanını kutlayan Meşal, müzakereci takımın geleceklerini Filistin halkına değil Amerikalılara bağlamış ve soyutlanmış küçük bir grup olduğunu belirterek, Ortadoğu Dörtlüsü’nün bildirisinin de hiçbir ayıbı gizleyemeyeceğini ifade etti.

Müzakerelerin Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçladığını ve Filistinlilerin yararına olmadığını, bilakis Obama ve Netanyahu’nun ortak çıkarının ürünü olduğunu belirten Meşal, Fetih Hareketi üyelerine de seslenerek, “Uykudan uyanın ve sizin adınıza bu maceraya girişilmesine izin vermeyin” dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve Ürdün Kralı 2. Abdullah’ı doğrudan müzakerelerin başlama törenine katılmamaya çağıran Meşal, müzakerelerin olumsuz sonuçlarının sadece Filistin’e değil tüm bölgeye felaket getireceğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.