FilistinHaberlerOrtadoğu

Müzakereler direniş projesini yok etmek içindir

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’nin müsteşarı Dr. Yusuf Rezka, sınır ve güvenlik meselelerini bitirdikten sonra düşmanla doğrudan müzakerelere başlama kararının direnişi vurmayı ve Filistin halkını hakkından mahrum bırakmayı amaçladığını belirtti.

Dr. Rezka yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti: “Abbas taviz vermeden sınırlar konusunda bir ilerleme olacağını sanmıyoruz. Abbas’ın vereceği tavizler Filistin halkını bağlamayacaktır. Çünkü Abbas ve onun Fetih hareketine Filistin halkı adına düşmanla müzakerelerde bulunma yetkisi verilmemiştir.”

Abbas’ın Fetih hareketinden Mısır belgesini imzalamasını istemesine de değinen Rezka “Mısır taslağından bahsetmek siyasi bir manevra, Filistin ve Arap kamuoyunu yanıltma girişimidir” dedi.

Kendilerini Filistin halkının sözcüsü kabul eden Fetih ve onun lideri Abbas’ın, başta İslamî Direniş Hareketi (Hamas) olmak üzere Filistinli grupların itirazına rağmen düşmanla müzakerelerde bulunmayı kabul edip Amerika gözcülüğünde masaya oturması direniş gruplarının tepkisine neden oldu. Direniş grupları daha şimdiden alınacak kararların Filistin halkını bağlamayacağını belirterek görüşmeler ve görüşmelerin sonuçlarına ilişkin tavırlarını belirlediler.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (10) içerik yüklenmiştir.