AsyaHaberler

Myanmar’da 5 gazeteci gözaltına alındı

Özel bir dergide çalışan gazeteciler devlet sırlarını açıkladıkları iddiasıyla gözaltına alındı

Myanmar makamları, haftalık çıkan özel bir derginin sahibi ve 4 çalışanının “devlet sırlarını” açıkladıkları iddiasıyla gözaltına alındığını bildirdi.

Devlet televizyonunda yer alan haberde, Unity adlı dergide çalışan gazetecilerin, yasak bir bölgeye girmek ve devlet sırlarını açıklamak suretiyle 1923 sayılı Devlet Sırları Kanununu ihlal ettikleri gerekçesiyle dün akşam gözaltına alındığı duyuruldu.

Gözaltına almalar, derginin, Myanmar’ın orta kesiminde yer alan Pauk ilçesinde, inşa halindeki bir savunma tesisine ilişkin yayımladığı haberin ardından geldi. Dergi, bölge sakinlerine dayanarak yayımladığı haberde, söz konusu tesisin kimyasal silah üretmek amacıyla inşa edildiği iddiasına yer vermişti. Myanmar hükümeti 25 Ocak’ta yayımlanan haberi “tamamen mesnetsiz” olarak niteleyerek dergiyi kınamıştı.

Yol kenarlarında satış yapan bayiler, haberin yayımlanmasının ardından derginin 25 Ocak tarihli sayısının polis tarafından toplatıldığını bildirmişti.

Gözaltına almaların ardından yerel medyaya açıklamada bulunan Enformasyon Bakan Yardımcısı Ye Htut, haberde sözü geçen tesisin Savunma Bakanlığına ait bir fabrika olduğunu belirtti. Htut, tesisin kimyasal silahlarla bağlantısı bulunduğu iddiasını ise reddetti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.