AsyaHaberler

Myanmar’da 90 binden fazla Müslüman ya öldürüldü ya da yerlerinden edildi

Arakan Müslümanları için düzenlenen acil yürütme kurulu toplantısında konuşan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, “90 binden fazla Müslüman ya öldürüldü ya da yerlerinden edildi, kardeşlerimiz etnik temizlik ve kıyım ile karşı karşıya” dedi.

İslam İşbirliği Teşlikatı’nın (İİT) Rohingya (Arakan) Müslümanları için düzenlenen acil yürütme kurulu toplantısının ardından sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede alınacak tedbirler ve bundan sonra atılacak adımlar açıklandı.

Bildirgede uluslararası kabul edilmiş insan hakları, norm ve prensiplerine saygı duyulması, Myanmar’da Müslümanlara yönelik baskıların bölgesel ve küresel barışı tehdit ettiğine dikkat çekilirken, uluslararası yardım kuruluşları ile İİT’nin çabalarından övgü ile bahsedildi.

Myanmar hükümetinin destekleri ile sistematik insan hakları ihlallerinin yaşandığı Myanmar’da Müslümanlara yönelik baskıların, infazların, adam kaçırma, işkence ve zoraki tahliyelerin derhal durdurulması çağrısının yer aldığı bildirgede, Birleşmiş Milletlerin ”Rohingya dil, din ve etnik azınlık olarak Batı Burma’nın bir parçasıdır” sözlerine vurgu yapılarak, ülkede milli birliğin sağlanması için milli seviyede barış sever çözümler yönünde adımlar atılması istendi.

Bildirgenin tavsiyeler bölümünde ise Birleşik Arap Emirlikleri, derhal özel İİT insan hakları komitesinin toplanmasını önerirken, dünyadaki tüm uluslararası ve yerel yardım kuruluşlarına acilen Myanmar Müslümanlarına yardım amacıyla toplanması çağrısı yapıldı.Ayrıca 14-15 Ağustos tarihinde Mekke’de düzenlenecek olan İİT zirve toplantısında, İİT raporu liderlere sunulacak.

Bildirgede yüksek seviyede bir heyetin Myanmar’a gönderilmesi teklif edilirken, tüm dünya liderlerine de Myanmar hükümetine yönelik kararlı adımlar atmaları istendi.

Arakan’daki olaylara uluslararası toplumun sessizliğini “derin bir hayal kırıklığı” olarak nitelendiren İhsanoğlu, baskı ve şiddetin medya karartmasıyla devam ettiğini de söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.