AsyaHaberler

Myanmar’da bir budistin ölümü üzerine 7 Müslüman tutuklandı

Yüzlerce Müslüman’ın öldürüldüğü, yakıldığı ve sürgün edildiği Myanmar’da tek bir Budist’e dokunulmazken; bir Budist’in ölümü üzerine 7 Müslüman tutuklandı

Myanmar‘ın Müslümanların yaşadığı Arakan bölgesinde mahkeme, martta yaşanan olaylarda Budist rahibin öldürülmesiyle ilgili 7 Müslümanın tutuklanmasına karar verdi.

Avukat Thein Than Oo, müvekkillerinden birinin cinayet suçlamasıyla tutuklandığını belirterek, Myat Ko Ko’nun dine saygısızlık suçundan 2 yıl hapse mahkum olduğunu kaydetti. Than Oo, 2 yıl hapis cezasına çarptırılan 7 Müslümandan birinin erişkin olmadığını ifade etti.

Marttaki şiddet olaylarının çıkış noktası, Müslüman bir kuyumcuyla Budist müşterileri arasında yaşanan tartışmaydı. Olay, Meikhtila’da Müslümanlara karşı saldırılara neden olmuş, hükümet olağanüstü hal ilan etmişti.

Söz konusu kuyumcu ve 2 Müslüman çalışanı, nisanda aynı mahkeme tarafından ”hırsızlık ve yaralama” iddiasıyla 14 yıl hapis cezasına çarptırılmışlardı.

Meikhtila’da saldırılarda çoğu Müslüman 43 kişi öldürülmüştü. Bu kişilerden bazıları Budist rahipler tarafından yakılmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (41) içerik yüklenmiştir.