AsyaHaberlerRöportajlar

Myanmar’da hükümet müslümanları katleden Budistlere arka çıkıyor

Myanmar’da, hükümet, Müslümanların köylerini yakan, camilerini tahrip eden Budistlere arka çıkıyor. Press TV, Myanmar’a bağlı Rakhin eyaletindeki durumu daha yakından incelemek için bir röportaj yaptı.

Burada, özellikle bu kamptaki durumlar son derece acil müdahaleyi gerektiriyor, örneğin tıbbi teçhizata gereksinim var. Şunu da unutmamak gerekiyor, girmeme izin verilen kamp en iyi durumda olan kamplardan biri.

Myanmar’da, hükümet, Müslümanların köylerini yakan, camilerini tahrip eden Budistlere arka çıkıyor. Press TV, Myanmar’a bağlı Rakhin eyaletindeki durumu daha yakından incelemek için bir röportaj yaptı.

Press TV: Öncelikle bulunduğun yerdeki durumu bize aktarabilir misin? Tabii ki yanmakta olan köyler ve camilere ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Oradaki durumlarla ilgili bize ne aktarabilirsin? Bize ayrıntıları anlatabilir misin?

Press TV muhabiri: Evet, buradaki kamplarla ilgili bazı şeyler söylemek istiyorum. Bu sabah 40 bin insanın yararlandığı bir kampa gittim. Şu anda buradaki kampta yeterli yiyecek var ancak tıbbi malzemeler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Tıbbi araç son derece yetersiz. Buradaki bir görgü tanığı bu kampın açıldığı 40 günden bu yana engellenebilir hastalıklardan ötürü birçok çocuğun hayatını yitirdiğini söyledi. Ben son derece kötü durumda olan bir çocuk gördüm. İshal olan bu çocuk, yürüyemediğinden babası onu sırtında taşıyordu.

Kamptaki durumlar son derece acil müdahale edilmeyi gerektiriyor, önemli ölçüde tıbbi teçhizata gereksinim var. Şunu da unutmamak gerekiyor, girmeme izin verilen kamp en iyi durumda olan kamplardan biri. Türk büyükelçisinin dün buraya girmesine izin verildi, ayrıca Endonezya Cumhurbaşkanı yardımcısı burada, bugün BM’ye bağlı bazı kurumlara da giriş izni verilmiş.

Ordu şu an görmekte olduğumuz durumu sıkı kontrol altına almış durumda. Diğer kamplarda yerlerinden edilmiş binlerce Müslüman var. Bu kamplarda durumlar oldukça kötü.

Şiddet olaylarıyla ilgili olarak ise şiddet, şiddet hakkında konuşuyordunuz…. (Bağlantı kesiliyor).

Press TV: Sittwe kent merkezinde bulunan 70 bin kadar Müslüman nüfusun 6 bininin orada kaldığını söylüyordun, diğerlerine ne oldu?

Press TV muhabiri: Burada önceden 70 bin Müslüman vardı, şu an bu rakam 6 bine inmiş durumda. Bu tam anlamıyla bir etnik temizlik. Yakılmakta olan köyler gördüm, buraları yerle bir etmişler, -kilometrelerce karelik alandan söz ediyoruz. Birçok arazi, kilometrelerce karelik alanlar ordu, polis güçleri ve hükümet güçleri tarafından yakılmış yıkılmış.

Başa dön tuşu
Kapalı