AsyaHaberler

Myanmar’da hükümetle etnik gruplar masaya oturuyor

Myanmar’da 8 Kasım seçimlerinden önce ülkedeki barış çabaları çerçevesinde hükümetle görüşen sekiz silahlı etnik grup, hükümetle diyalog toplantılarına başlıyor.

Myanmar Times’ın haberine göre, Myanmar hükümeti, siyasi partiler ve sekiz silahlı gruptan oluşan “Barış ve Diyalog Ortak Komite Birliği”nin, bugün başkent Nay Pyi Taw’da bir araya gelmesi ve tarafların çerçeve anlaşma konusunda fikir birliğine varması bekleniyor.

Ülkede dokuz silahlı etnik grubun oluşturduğu Birleşik Milletler Federal Konseyi (UNFC) ise ekim ayında uzlaşılan ateşkes anlaşmasının Myanmar hükümetinin sadece sekiz grupla görüşmesi sonucu hazırlandığını, bu nedenle diyalog toplantılarına katılmayacağını açıkladı.

UNFC Başkan Yardımcısı U Naign han Thar, “Söz konusu çerçeve anlaşmasını kabul etmeyeceğiz” ifadesini kullanırken, UNFC bünyesinde yer alan Şan Eyaleti Ordusu ve Kaçin Bağımsızlık Ordusu’nun, bu diyaloglara katılmak için, Myanmar’da genel seçimde parlamentoda çoğunluğu elde eden, liderliğini Aung San Suu Çii’nin yaptığı Ulusal Demokrasi Birliği Partisi’nin (NLD) hükümeti kurmasını beklediği belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Mart 2023 (35) içerik yüklenmiştir.