AsyaHaberler

Myanmar’daki müslümanlara karşı şiddetin planlı ve organize olduğu açıklandı

Myanmar’da BM özel ropörtörü Thomas Uhi Kuyinitana son raporunda Rohingya azınlıklarının durumu hakkında Müslümanlara karşı şiddetin planlı ve organize olduğunu belirtti.

Myanmarda BM özel ropörtörü Thomas Uhi Kuyinitana son raporunda geçen hafta gösterilerde polis güçleri tarafından üç Müslüman kadının öldürülmesine işaret ederek geçen hafta ‘Arakan’ bölgesi Müslümanları Müslüman azınlıklara karşı yapılan şiddet üzerine yaptıkları barışçıl gösteriler sırasında güvenlik güçlerinin protestoculara ateş açtığını ve üç Müslüman kadının öldüğünü fakat bu cinayetin faaillerinin araştırılıp tutuklanmadığını açıkladı.

Bugün Rohingya Müslümanlarına karşı meydana gelen olayın önceden planlanmış bir şiddet biçimi ve insan haklarının açık bir ihlali olduğunu belirterek Myanmar yetkililerinden hiçkimsenin bu organize cinayetler karşısında tepki göstermediğini ifade etti.

Thomas Uhi Kuyinitana raporunun diğer bir bölümünde Myanmar hükümetinin en kısa zamanda bu cinayetin faillerini belirleyerek soruşturma başlatması gerektiğini ve Müslümanlara karşı şiddetin başlamasından bu yana bu ülkenin hükümetinin yükümlülüklerini yerine getirmediğini vurgulamıştır.

BM Myanmar Özel Ropörtörü son olarak güvenilir bilgilerin gösterdiğine göre, Myanmar hükümetinin Müslümanların yaşadığı köylerden göç etmelerini sağladıkları, devamlı gözaltılar, Müslüman sivillere işkencelerin ve Rohingya azınlıklarına karşı cinayetlerin güvenlik güçleri tarafından aynı şekilde devam ettiği belirtilmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.