AsyaHaberler

Myanmarlı müslümanlar cinayetler karşısında sessiz kalanları kınadılar

Myanmar yönetiminin Müslümanlara yönelik baskıları ve cinayetlerinden dolayı canlarını kurtarmak için Pakistan’a sığınan Myanmarlı Müslümanlar, topraklarında kendilerine yapılan cinayetler karşısında sessiz kalınmasını kınadılar.

Karaçi’de çok sayıda Myanmarlı Müslüman’ın katıldığı gösteride, İslam İşbirliği Teşkilatı ve uluslar arası kuruluşlardan söz konusu cinayetlerin durdurulması için girişimde bulunulması istendi.

Öte yandan Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde Hindu Bodo toplumuyla Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda ölen 4 kişinin daha cesedinin bulunduğu bildirildi.

Xinhua ajansının haberine göre, eyaletin başkenti Guvahati’den bir emniyet yetkilisi, Bodoların yaşadığı bölgede durumun gergin, ancak kontrol altında olduğunu, bugün cesetleri bulunan 4 kişiden 2’sinin Çirang’da bir yardım kampında kaldıklarını, bu kişilerin muhtemelen kamptan çıktıktan sonra kaçırılarak öldürüldüklerini söyledi.

Eyalette çatışmaların olduğu bölgelerde sokağa çıkma yasağı ve vur emri uygulanıyor.

Bodoların, Bangladeş’ten gelen casuslar olarak gördükleri Müslümanların, bölgeye yerleşmesine uzun süredir karşı oldukları biliniyor.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 15 Ağustos 2020 (39) içerik yüklenmiştir.