AsyaDünyaHaberler

Nagasaki faciasının 64.yıldönümü anıldı

Şimdi de Irak’la Afganistan’ı işgal eden ABD, Nagasaki’ye atom bombası atmasının 64’üncü yıl dönümünde nefretle kınandı.

Amerika demokrasisinin koca bir ülkeyi, üstelik bir an değil, asırlar boyunca sürecek bir felaketle kana boyamasının kınandığı Japon şehrinde, tam olarak bombanın patladığı yerde ve saatte anma töreni düzenlendi. Barış Parkı’nda konuşan Nagasaki Belediye Başkanı Tomihisa Taue, ABD Başkanı Barack Obama’nın “nükleer silahsız dünya” çağrısına atıf yaparak, tüm dünyayı nükleer silahlardan arınmaya davet ederken, Amerika’nın kendi depolarındaki yığınlarca nükleer silahlarından vazgeçmemekte ısrar gösterip, başka ülkeleri nükleer teknolojiden bile mahrum etmeye kalkışması, ikiyüzlülük ve çifte standart olarak değerlendirildi.

Diğer ülkelerin barışçıl amaçlı nükleer enerji elde etmesini bile sindiremeyerek dünyayı velveleye veren ABD, 2’nci Dünya Savaşı’nda inanılmaz bir vahşilik örneği sergileyerek,bir türlü yenemediği Japonya’ya baş eğdirebilmek için, uluslar arası konvansiyonlara göre kullanılması kesinlikle yasak olan atom bombasından yararlanmıştı. Nagazaki, Hiroşima’dan üç gün sonra hedef alınmış ve öncekine göre 1,5 kat daha yıkıcı olan atom bombası ile ilk saniyelerde 74 bin kişi hayatını kaybetmişti. Nagazaki’ye atılan bombanın etkisiyle bu güne kadar binlerce kişi can verirken, aradan yıllar geçmesine rağmen, atomun etkisiyle Nagazaki Hiroşima’da hala her yıl insanlar ölüyor ve birçok kadın, hala ceninini düşürürken, çoğu bebekler, çeşitli sakatlıklarla dünyaya geliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.