AfrikaHaberler

Nahda Barajı’na Mısır engeli

Etiyopya’nın kurduğu Nahda barajı konusunda yapılan müzakerelerin Mısır’ın çekinceleri nedeniyle tıkanması üzerine süresinin bir gün daha uzatılmasına karar verildi.

Müzakerelere yakın diplomatik kaynaklara göre, Mısır’ın barajın çalışması, arkasında oluşturulacak gölün dolma süresi ve kapasitesi ile bunların Mısır ve Sudan’a etkileri hakkındaki teknik araştırmalar bitene kadar barajda inşaatların durdurulması yönündeki talebin Etiyopya tarafından reddedildiği belirtildi.

Sudan başkenti Hortum’da yürütülen görüşmelerin anlaşmazlık noktaları konusunda mutabakat sağlamak umuduyla yarına kadar devam edeceğine rağmen bu görüşmelerden Mısır ve Sudan için olumlu bir netice beklenmiyor.

Müzakerelerde olumlu bir ilerleme kaydedildiğini vurgulayan Sudan Sulama Bakanı Mutez Musa, ‘Mısır ve Sudan’a su akışının artmasını sağlayacak şekilde barajın kontrol kapılarının çoğalması müzkerelerde kabul edilen noktalardan biriydi’ ifadesini kullandı

Bu turda nihai anlaşmaya varılacağını düşünmediğini dile getiren Musa, Ocak ayının ortasında yeni müzekere turuna başlanacağını, barajdaki inşaatları takip etmek için üç ülkeden oluşan bir teknik komitenin önümüzdeki hafta barajı ziyaret edeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Nisan 2023 (1) içerik yüklenmiştir.