HaberlerİranOrtadoğu

Nakavi Hüseyni: Avrupalılar, KOEP karşısında çelişkili siyasetler izlemekte

İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Sözcüsü, Avrupalıların nükleer anlaşma KOEP’le ilgili icra ve pratik siyasetlerinde açık çelişkinin mevcut olduğunu bildirerek, Avrupalıların zahirde KOEP’in korunması zaruretini vurguladıklarını ama pratikte Amerika’nın siyasetleri peşinden gittiklerini söyledi.

Meclis haber ajansının sorularını cevaplandıran İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Sözcüsü Seyyid Hüseyin Nakavi Hüseyni, İran’ın Avrupalılarla sürdürdüğü KOEP nükleer anlaşma görüşmeleri sürecine temasla, Avrupalıların, Amerikan karşısında kendi sorumluluklarını yerine getirecek ve İran’a yönelik zararları telafi edecek güçte olmadıklarını bildirdi.

İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Sözcüsü Seyyid Hüseyin Nakavi Hüseyni, KOEP’in iptal edilmesi ve İran’ın bu anlaşmadan çıkması durumunda İran hükümetince verilmiş direktifin yerine getirilmesine başlanacağını ve İran’ın tekrar uranyum zenginleştirme çalışmalarını en üst seviyede başlatacağını bildirdi.

Öte yandan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi daha önce, İran halkının çoğunun Avrupa’ya güvenlerinin kalmadığından, Avrupa’nın İran halkının güvenini kazanmak için çaba sarf etmesi gerektiğini söylemişti.

Brüksel’de düzenlenen İran-Avrupa İşbirliği oturumunda konuşan Erakçi, ‘’İranlılara göre Amerika’nın Kapsamlı Ortak Eylem Planından (KOEP) çıkması iyi polis, kötü polis oyunudur ve burada Avrupa, iyi polis rolünü oynamaktadır’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (15) içerik yüklenmiştir.