HaberlerKuzey Amerika

NASA’nın Orion’u başarısız oldu

Uzay mekiklerinin yerini alması için seçilen Orion füzesinin mürettebatını Dünya’ya getirecek kapsülün iniş denemesinin başarısızlığa uğraması NASA yetkililerini sıkıntıya soktu.

Gerçeğinin boş kopyası olan 25 ton ağırlığındaki uzay aracının Arizona çölüne yumuşak iniş yapabilmesi için tasarlanan paraşütler düzgün biçimde açılmayınca, yaklaşık 10 bin metre irtifadan C-17 tipi bir uçaktan atılan kapsül yere şiddetli çarpışının ardından büyük bir toz bulutu oluşturdu.

31 Temmuz’da yapılan ve bugün NASA tarafından kamuoyuna görüntüleriyle açıklanan denemede, neyin ters gittiği konusunda bir araştırma başlatıldı.

NASA’nın Ay’a düzenlenen seyahatlerde kullanılan Apollo füzelerinin aynısı roket ve kapsül tasarımını 40 yıl sonra mekiklerle değiştirme kararı büyük eleştiri toplamaya devam ediyor.

Fırlatmadan sonra katları ayrılan bir roketin burnuna yerleştirilen Orion kapsülü, mürettebatını sağ salim Dünya’ya getirmesi için yumuşak iniş yapabilmesi amacıyla bir dizi paraşüt açmak üzere tasarlandı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.