HaberlerİranOrtadoğu

Nasr-Nur-Saika-Fecr3-Fecr5 füzeleri başarıyla denendi

İran İslam İnkılabı Muhafızlar ordusunun Fars Körfezi ve Hürmüz Boğazında düzenlediği Peygamberi Azam 5 adlı askeri tatbikatta deniz kuvvetlerine bağlı birlikler tarafından 5 füze başarılı bir şekilde denenirken füzelerin farazi hedefi vurduğu bildirildi.

5 füzenin aynı zamanda aynı hedefi başarılı bir şekilde vurduğu tatbikatın son merhalesinde karadan denize ve denizden denize füzelerin, “hayali düşman hedeflerini imha ettiği” belirtilirken tatbikatta yeni versiyonları geliştirilen “Nur” ve “Nasr” adlı füzelerin tahrip güçlerinin test edildiği ve çok yüksek olduğu kaydedildi.

Tatbikatın asıl amacının, “güney karasularındaki savunma gücünün artırılması ve bölgenin güvenliğini sağlamadaki kararlılığın gösterilmesi” olduğu bildirilirken, deniz kuvvetleri komutan vekili general Ali Fedevi, tatbikatla yaptığı açıklamada, İran’ın gerçekleştirdiği füze denemelerinin İran’ın askeri gücünü gösterdiğini kaydederek, İran’ın askeri alanda kendine yeterli olduğunu söyledi.

Bu arada askeri tatbikata gözlemci olarak katılan Katar heyeti ise, İran’ın gücünün bölgenin barış ve güvenliğinin yararına olacağını ve tatbikattan komşu ülkelerin haberdar edilmeleri ve davet edilmelerinin de İran’ın iyi niyetinin göstergesi olduğunu bildirdi.

Tatbikatta ayrıca dünyanın en hızlı savaş tekneleri de uzaktan kontrollü bir şekilde yer alırken, İran ordusu gelecek hafta da Umman denizinde askeri tatbikat düzenleyecek.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (9) içerik yüklenmiştir.