Haberlerİslami VahdetLübnanOrtadoğu

Nasrullah:ABD bize değil, biz ABD’ye şart koşarız

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah bugün akşam saatlerinde Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Seyyid-üş Şüheda kompleksinde yüzbinlerce kişiye hitap etti.

Öncelikle Mevlid Kandili dolayısıyla tüm müslümanların kandillerini tebrik eden Nasrullah, içerisinde bulunduğumuz Vahdet Haftası’nın önemine vurgu yaptı.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Cuma günü akşam saatlerinde gerçekleşen konuşmasında ABD’nin Hizbullah ile bir diyaloğa girmek istediğini ve bu diyalogta Hizbullah’ın koşullarını kabul edeceğini söyledi.

ABD’nin bölgedeki itibarının her geçen gün düştüğünü bildiren Nasrullah, Siyonist rejim İsrail’i tanıma gibi bir durumun asla söz konusu olmadığını bildirdi.

Arap ülkelerinin tam ve koşulsuz destek vermesini isteyen Nasrullah, İran ve Türkiye’nin aktif olarak rol aldığı Gazze olaylarında bazı Arap devletlerin açık bir şekilde siyonist rejimi desteklemesini eleştirdi.

Konuşmasının devamında müslümanların arasındaki vahdetin önemine değinen Nasrullah, “Düşmanlarımız, bizlerin yakınlaşmasını istemiyor. İslam ümmetinin düşmanları, Müslümanların Müslümanlarla, Hristiyanların müslümanlarla birleşmesini istemiyor. Bugün “düşmanlarımız bizim üzerimizde egemenlik kurmak istiyor. Bizlerin bir olmamızı istemiyor’ diyebilmek için delile ihtiyacımız var mı? Bunu ispatlamak için delile gerek yok” dedi.

Lübnan’daki şii müslümanların, sünnileri şiileştirdiği yönünde açıklamaları da yalanlayan Nasrullah, “Lübnan herkesin gözü önünde. Herkes, nelerin oluğuna şahit oluyor. Nerede bu proje? el Cezire, Kuzey’deki müftünün bu yönde bir proje olmadığına dair açıklamalarına yer verdi.” dedi.

Nasrullah “Aynı soru, Mısır müstüsüne de yöneltildi. Mısır müftüsü de şiileştirmenin olmadığını söyledi. Suriye rejimine karşı kullanmak için binlerce kişinin şiileştirildiği ileri sürüldü. O halde şiileştirmenin nerede yapıldığını bize gösterin” dedi. Bilindiği üzere Cuma, Mısır’da şiileştirme projesinin olmadığını söylemişti.

Nasrullah “Arapların sağlayacağı her türlü birlik, hepimiz için güçtür” dedi.Filistinlileri de birliğe davet eden Nasrullah, “Arapların barışı, bizleri endişelendirmiyor” dedi.

İran’ın Filistin’e olan yardımlarının arkasında başke şeylerin aranmasına, İran’ın projelerini bölgede yaymak için Filistin davasını kullandığı yönündeki ithamlara karşı çıkan Nasrullah, Arapların haklarını savunan İran ve Türkiye gibi ülkelerin yardımlarının geri çevirilmemesi gerektiğini kaydederek “Arap dünyası, İran ve Türkiye gibi ümmetin davasını destekleyenlere elini uzatmalıdır” dedi.

Konuşmasının devamında Venezuella’nın Arap dünyasına verdiği desteğe değinen Nasrullah “Chavez, Bush’a düşman olduğu için Arap dünyasının haklarını destekliyor İddiasıyla, Chavez’in desteğini kabul etmeyecek miyiz? Filistin halkına destek olmak, Arapların haklarını savunmak isteyenlerin uzatıkları elleri nasıl geri çevirebiliriz? Hakikatta bizlerin görevi, Arapların haklarına destek olan kişileri araştırmaktır. İşte İran ve Türkiye bugün bu konumdadır. İran ve Türkiye gibi devletler ilerleyen zamanlarda daha da artacaktır” dedi.

Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir hakkında alınan kararı kınadıklarını ifade eden Nasrullah “Bu mahkeme şimdiye kadar adil olmadığını bizlere gösterdi” dedi.

Nasrullah, konuşmasını söyle sürdürdü: “Televizyonlar Temmuz savaşı sırasında 33 gün süresince İsrail’in katliamlarını ekranlara taşıdı. Mahkemenin, bu katliamları araştırması gerekmiyor muydu? Yine Gazze’ye düzenlenen saldırılar sırasında da şehid olanların çoğunluğu çocuklardı. Bunlar da mı araştırmaya ihtiyaç duyulmuyor? Kana katliamı da mı araştırmaya ihtiyaç duyulmuyor?” dedi.

Buna ilave olarak Nasrullah, Afganistan ve Irak’ta katledilen siviller karşısında da Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin sessiz kaldığını söyledi.

“İsrail’i asla tanımayacağız” diyen, İsrail’i tanıyanların, aciz olduklarını belirten Nasrullah “Şayet bir olursak, şayet omuz omuza olursak İsrail’i sadece yenmeyiz. İsrail’i yeryüzünden ebediyyen sileriz. İsrail’in arkasında Amerika varsa bizim arkamızda da Allah var” dedi.

Nasrullah, “Gazze’deki kardeşlerimizle aramızda sağlam sevgi bağları vardır. Bizler, kendi iç işlerimize karışılmasını istemediğimiz gibi biz de Gazze’nin iç işlerine karışmıyoruz. Fakat aramızda kardeşlik ilişkisi var. Kardeşler, birbirlerine yardım eder. Filistin direniş liderlerinin karar verdiği her şeyi destekliyor ve yardımcı oluyoruz. Bu çizginin aşılması, direniş liderlerinin verdiği kararların aşılmasına karşı çıkıyor, bunu ihanet olarak değerlendiriyoruz” dedi.

ABD Başkanı Barrack Obama’nın Hamas ve Hizbullah ile diyaloga girmek için İsrail’i tanıma ve şiddete son verme şartını ileri sürdüğünü belirten Nasrullah “Bütün bunlar, Amerika’nın bölgedeki projelerinin başarısız olduğunun delilidir. Diğer yandan Suriye’yi tecrit etme, ambargo uygulamaları da hiçbir netice vermediği açığa çıkmıştır. Şimdi diyaloga çağırıyorlar. Çünkü Suriye direndi” dedi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 23 Şubat 2020 (27) içerik yüklenmiştir.