Dünya Kudüs GünüHaberlerLübnanOrtadoğu

Nasrullah’ın Kudüs Günü Konuşması

Lübnan İslami Direniş hareketi Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah Kudüs Günü münasebetiyle yaptığı konuşmasında, İslam ümmetinin Kudüs ve Filistin karşısında tarihi sorumluklarını üstlenmeye çağırdı.

Kudüs günü konuşmasında, “Asıl sahiplerine dönmesi gereken bu topraklardan taviz vermede hiçkimse yetkili değildir” diyen Nasrullah, bu toprakların asıl sahiplerine dönmesinin sadece irade, azim, direniş ve bölge halkının kendisini feda etmesi ile mümkün olacağını vurgulayarak “ümmet görevinin bir kısmını yaptığında, bu toprakların bize geri dönmesi uzak değildir” dedi.

İsrail eski başbakanı Ehud Olmert’in 5 tümen yerine 8 tümenin Lübnan için hazırlanması önerisine dikkat çeken Nasrullah “Lübnan’a saldırdıkları zaman, direnişin elleri kolları bağlı kalmayacaktır İsrail, Lübnan’a 5 tümen yerine 8 tümen göndermek gibi bir hataya düşerse, bu girişimi onun sonu olacaktır. 8 tümen, dağlarımızda, köylerimizde ve mücahidlerin ayaklarının altında yerle bir edilecek” dedi.

Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrullah “Kudüs Günü’nün temel hedefi Filistin ve Kudüs davasını ihya etmektir. Kudüs davası geçmişte olduğu gibi şimdi de tasfiyeye, pazarlığa ve terk edilmeye maruz kalmaktadır”dedi ve . Kudüs Günü, Kudüs davasının merkezi bir dava olduğunu tekid etmektedir diye konuştu.

Kudüs Günü’nün anlamlarından birisi de nehirden denize kadar bütün Filistin toprakları, Filistinlilerin, Arapların ve müslümanların mülküdür hatırlatmasında bulunan Seyyid Hasan Nasrullah ” Kesinlikle hiçkimse ne toprağın bir zerresinden ,ne duvarından ,ne de taşından taviz vermede kendisini yetkili göremez. Çünkü bu topraklar, mukaddes topraklardır. Taşları, zeytini ve inciri mukaddestir. Bu topraklarda ne varsa mukaddestir. Hiçkimse bu topraklardan taviz verme hakkına sahip değildir. Bu toprakların ve mukaddesatın, eksiksiz olarak asıl sahiplerine dönmesi gerekmektedir. İnşaallah dönecektir de dedi.

Nasrullah konuşmasında, Kudüs Günü’nün tekid ettiği anlamlardan birisi de İmam Humeyni’nin düzeltmeye çalıştığı düşüncedir ifadesine yer vererek, ” Bu düşünce: “İsrail, aleme hükmetmektedir” dir. Bu doğru değildir. Veya “Savaştığımız İsrail, Amerika’ya hükmetmektedir” düşüncesi de doğru değildir ” dedi ve ” Tabi biz dünyadaki siyonist lobinin tesirlerini inkar etmiyoruz. Fakat doğru düşünce şudur: İsrail, görevlendirilmiş bir rejimdir. İngiltere ve müttefikler, İsrail’i bölgedeki belirli görevini yerine getirmesi için meydana getirdi. Amerika bu görevi daha sonradan miras aldı. İsrail, ülkelerimize hakim olmayı, bizi zillete düşürmeyi hedefleyen Amerika’nın projelerini, batılı, emperyalist projeleri yerine getirmektedir diye konuştu.

Bugün, Siyonistlerin hayallerinin zamanı bitti, bizim hayallerimiz ise gerçekleşmeye başladı diyen Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrullah ” Biz şimdi hayal kurma aşamasında değil hayallerimizi tatbik etme aşamasındayız. Bununla ilgili tecrübelere bir çok kez şahit olduk.” İfadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.