AsyaDünyaHaberler

NATO, Afganistan’a daha fazla asker gönderecek

NATO’nun Danimarkalı yeni Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ”daha çok askeri ve sivil çaba” sözü verdi.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan ve Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüşmesinden sonra ortak basın toplantısı düzenleyen Rasmussen, Afganistan’da şiddet olaylarının tırmanışı karşısında daha çok askeri ve sivil çaba sarf etmekten başka alternatif olmadığını söyledi.

Şiddet olaylarına son vermek için bazı direniş gruplarıyla müzakere etmenin de bir seçenek olduğunu belirten Rasmussen, çatışmalara son vermek için, bazı gruplarla müzakereler dahil ”pragmatik önlemler” almaya hazır olduğunu ifade etti.

Bununla birlikte, Rasmussen, ”Bunun için ön koşulun hükümetin bu müzakere ve görüşmeleri güçlü bir konumda yönetebilecek olması” dedi ve bunun gerçek olmasını beklerken de askeri çabaların güçlendirilerek devam edeceğini sözlerine ekledi.

Rasmussen’in Afganistan ziyareti, bu ülkede yapılması öngörülen seçimlere iki hafta kala gerçekleşiyor. Taliban rejiminin ABD önderliğindeki koalisyon tarafından devrilmesinden beri ülkedeki şiddet olayları ilk kez bu kadar yoğun biçimde artmış bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.