AvrupaHaberler

NATO genel sekreteri Bütün taraflar’ın nükleer anlaşmaya bağlı kalmasını istedi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan nükleer anlaşmanın bütün taraflarından anlaşmaya bağlı kalmalarını istedi.

İRNA’nın haberine göre, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İran’ın füze programı ve bölgesel meselelerin nükleer anlaşmada yer almadığını belirtti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Arabistan El’Arabiye tv. kanalı muhabirinin nükleer anlaşmanın tamamlanması için bir diğer anlaşmanın muhtemelen yapılıp yapılmayacağına dair bir soruya, ‘NATO yalnızca nükleer anlaşmanın yürürlüğünü istemektedir’ diye cevap verdi.

NATO’nun nükleer anlaşmayla ilgili ön yargıda bulunma konumuna sahip olmadığını ve bu anlaşmaya bağlı kalınıp kalınmadığı yetkisinin de Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun yetkisinde olduğunu belirten NATO genel sekreteri, ayrıca NATO’nun Rusya ile müzakerelerine de bağlı kaldığını söyledi.

Bilindiği gibi Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu bu zamana kadar yayınladığı 10 raporda İran’ın nükleer anlaşmaya tam bağlı kaldığını teyit etmiştir.

NATO üyesi dışişleri bakanları dün Brüksel’de, başta İran ve Rusya ile ilişkiler olmak üzere bir çok konuyu görüşmek için bir araya geldiler.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2022 (28) içerik yüklenmiştir.