AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

NATO genel sekreteri: Suriye’de kimyasal silah kullanımıyla ilgili bilgimiz yok

NATO genel sekreteri Suriye’de kimyasal silah kullananlar teröristler olduğu halde bu konu hakkında bilgi sahibi olmadıklarını ifade etti

Kuzey Atlantik Paktı NATO genel sekreteri Suriye krizinin aşılması için uluslararası toplumun çalışması gerektiğini vurguladı.

NATO genel sekreteri Anders Fogh Rasmussen Brüksel’de düzenlediği aylık basın toplantısında Suriye’deki gelişmelerin acil girişimleri gerektirdiğini bu yüzden uluslar arası toplumdan Suriye konusundaki çalışmalarını daha da arttırarak siyasi bir çözüm bulunmasını istediklerini belirtti.

Rasmussen Suriye olayları ve gelişmelerinden duyulan endişeye işaretle kan akmasının bir an önce durması ve Suriye halkının isteklerini gerçekleştirecek geçiş sürecinin başlamasını istedi.

NATO genel sekreteri Suriye’de kimyasal silah kullananlar hakkında da bilgi sahibi olmadıklarını ifade ederek, kimyasal silahın muhtemel kullanılmasının ise alenen uluslar arası yasaların çiğnenmesi olduğunu söyledi.
Bilindiği gibi BMT müfettişleri Suriye’de hastane çalışanları ve kurbanların tanıklığına dayanarak silahlı teröristlerin ülkede Sarin gazı kullandığını bildirdiler. Sarin gazı BMT 687 sayılı kararnamesi uyarınca kitle imha silahları kategorisinde yer alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2021 (30) içerik yüklenmiştir.