AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Nazarbayev: Astana, KOEP’i destekleyecektir

Çin’de düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Liderler Zirvesinde bir konuşma yapan Nazarbayev, ülkesinin ayrıca İran, Rusya ve Türkiye’nin Suriye krizine son vermesi için harcadığı çabaları da desteklediğini ve takdir ettiğini söyledi.

Ülkesinin Kuzey Kore Krizinin çözümünü istediğini ifade eden Nazarbayev, ŞİÖ’nün bölgenin güvenliğinde önemli role sahip olduğunu düşündüklerini söyledi.

Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) temeli 1995 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrasında Rusya ile Çin arasında birbirlerine düşman olmadıklarını askeri güvence altına alan anlaşmalarla atılmaya başlandı.

1996 yılında, Çin, Rusya, Kırgızistan, Tacikistan ve Kazakistan üye ülkeler arasında güvenin arttırılması, sınır bölgelerinin silahsızlandırılması ve bölgesel işbirliğinin teşvik edilmesi amacıyla ‘Şanghay Beşlisi’ni oluşturdu.

2001 yılında Özbekistan çekimser tavrından vazgeçerek bu uluslararası oluşuma katılma kararı aldı. Örgüt resmen 15 Haziran 2001’de kuruldu. Örgütün merkezi Çin’deki Şanghay şehri seçildiği için adı da Şanghay İşbirliği Örgütü oldu.

2015 yılında Hindistan ve Pakistan’ın örgüte üyeliği kabul edildi ve bu konu 2017 liderler zirvesinde onaylandı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.