AsyaHaberlerİranOrtadoğuSuriye

Nebenzya: İran’ın Suriye’deki varlığı yasaldır

Rusya’nın BM daimi temsilcisi İran’ın bölge güçlerinden olduğuna işaretle, “İran’ın Suriye’deki varlığının meşru olduğunu ve kimsenin bunu inkar edemeyeceğini” söyledi.

İRNA’nın bildirdiğine göre Vasily Nebenzya dün akşam düzenlediği basın toplantısında, bir aylık Rusya’nın BMGK başkanlığı çalışmaları hakkında açıklamada bulunarak, kendisine yöneltilen bir soru üzerine bu açıklamada bulundu.

Rusya’nın BM temsilcisi İran ve Suriye’nin BM üyesi olduklarını, İran’ın Suriye’de bu ülkenin yasal hükümetin talebi üzerinde olduğunu, dolayısı ile bu varlığın meşru olduğunu söyledi.

Nebenzya kimsenin İran’ın Suriye’deki varlığının yasal olduğunu inkar edemeyeceğine işaretle, zira bu varlığın Suriye yönetimin isteği ve terör grupları ile mücadelede Şam’a destek amacı ile olduğunu belirtti.

Rusya federasyonu BM temsilcisi ayrıca bir çok ülkenin bölgenin istikrarsızlaşmasında suçlu olduklarına işaretle, “İran’ın uzun süre bölgesel konular hakkında bölge ülkeleri ile görüşmeye hazır olduğunu bildirdiğini, fakat karşı taraftan olumlu karşılık gelmediğini” de sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (15) içerik yüklenmiştir.