HaberlerLübnanOrtadoğuSuriye

Nebih Berri: Hizbullah Suriye’ye gitmeseydi IŞİD Lübnan’daydı

Lübnan meclis başkanı Nebih Berri, ‘Eğer Lübnan Hizbullahı Suriye’ye gitmeseydi terör örgütü IŞİD mensupları Lübnan’a ulaşırlardı’ dedi.

Sputnik’e konuşan Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, Suriye krizi, Lübnan-İran işbirliği ve ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması konusunda açıklamalarda bulundu. Lübnan Meclis Başkanı Berri, ‘Hizbullah Suriye’de varlık göstermeseydi IŞİD teröristleri Lübnan’a ulaşmış olabilirdi’ dedi.

Yaklaşık 1.5 milyon Suriyelinin yaşadığı Lübnan ile Suriye’nin ‘ikiz gibi’ olduklarını belirten Berri “Onları (Suriyeliler) yabancı olarak görmüyoruz. Suriye’de olan her şey Lübnan’ı etkiliyor” dedi.

Berri, ‘Hizbullah ve İran’ın Suriye tamamen teröristlerden özgürleşene ve toprak bütünlüğünü sağlayana kadar ülkeyi terk etmeyeceğini’ de söyledi. İranlı askerlerin tıpkı Rus Hava-Uzay Kuvvetleri gibi Suriye hükümetinin talebi doğrultusunda ülkede bulunduğunu ancak Hizbullah ve İran’ın Suriye’den ayrılmasını isteyen ABD’nin ise Suriye hükümetinden izinsiz olarak ülkeye asker konuşlandırdığını vurgulayan Berri “Suriye özgürleşene ve toprak bütünlüğünü geri kazanana kadar bu güçler (İran ve Hizbullah) geri çekilmeyecek” dedi.

“Rusya, ABD, Türkiye, İran, Suudi Arabistan, Mısır ve Fransa ya da en az bir başka Avrupa ülkesi arasında müzakereler yapılmadan Suriye krizini çözmek imkansız. Bu taraflar arasında anlaşma olmadan siyasi çözüme ulaşılamaz” diyen Berri, Fransa’nın Lübnan’dan bölge ülkeleri arasında görüşme ayarlama konusunda talepte bulunmadığını da söyledi.

ABD’nin büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasının bölgede bir anlaşma olasılığını geciktirdiğini işaret eden Berri “Görüşmeler Kudüs olmadan başarılı olamaz” dedi.

Berri, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının Beyrut’un Tahran ile olan güçlü işbirliğini bozmayacağını da belirtti.
Lübnanlı siyasetçi “Tahran ile mükemmel ilişkilerimiz var ve ABD’nin yaptırımları bağlamında yeni bir şey yok” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.