HaberlerLübnanOrtadoğu

Nebih Berri yeniden Lübnan meclis başkanı seçildi

Lübnan meclisinde bugün yapılan oylama sonrasında 90 oy alan Emel Hareketi lideri Nebih Berri, 5’inci kez Meclis Başkanı seçildi.

Oylamada Farid Makari 2’inci kez Meclis Başkan Vekilliğine seçilirken, Mervan Hamadeh Meclis Genel Sekreterliği’ne, Antoine Zahra, Serge Torsarkisyan, Ahmet Fatfat ve Michel Musa ise Meclis komisyonlarına seçildi.

Yeni meclisin en genç üyeleri olan Nadim Gemayel ve Neyla Tueni tarafından sayılan oylama sonucunda 128 sandalyeli mecliste Nebih Berri 90 oy, Abbas Haşim 3 oy, Okab Sakır 1 oy, Gazi Yusuf 1 oy ve eski meclis başkanı Sabri Hamadeh 3 oy alırken, 28 oy boş çıktı.
Meclis Başkanlığı seçimlerinin ardından konuşan Başbakan Fuad Sinyora, “Yeni meclisimize başarılar diliyorum. Güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum. Hükümet kurma çalışmalarımız yakında başlayacak” açıklamasında bulundu.

Meclisin en genç üyelerinden olan Neyla Tueni ise, “Oyumu Nebih Berri’ye vermedim. Ancak yine de Berri’nin verdiği sözleri tutmasını diliyorum. Meclis Başkanımızın önümüzdeki 4 sene içinde neler yapacağı çok önemli. Başkanın, meclisi, geçen 4 senede olduğu gibi yönetmemesini diliyorum” diye konuştu.

Milletvekili Okab Şakir de meclis başkanının yapacağı işlerin önem taşıdığını söyleyerek, “Meclis Başkanı hakkında aldığımız çeşitli notlar vardı. Hakkında bazı olumsuz notlar olduğu halde başkan Berri tekrar seçildi” dedi.

Gelecek 4 senenin Lübnan’ın geleceğinde çok önemli olduğunu belirten milletvekili George Odvan ise, “Demokrasilerde geleceği planlamak çok önemlidir. Gelecek 4 yılda ülkemizin geleceğini belirlemek için neler yapabileceğimize bakmalıyız. Hepimiz Lübnan’ın geleceği için işbirliği ve yardımlaşma içinde çalışmalıyız” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.