FilistinHaberlerOrtadoğu

Nebil Şaas’ın açıklamaları Filistin yönetimi’nin gerçek rolünü ortaya koydu

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Fevzi Burhum, Fetih Merkez Yürütme Kurulu üyesi Nebil Şaas’ın İsrailli gazetecilere yaptığı açıklamada, “Filistin yönetiminin Yahudi yerleşimcileri ve İsrail askerlerini korumak için harcadığı para eğitime harcadığı paradan fazladır” demesini kınadı.

Şaas’ın yaptığı açıklamayı değerlendiren Burhum, “Şaas’ın İsrailli gazetecilere yaptığı açıklama şok etti. Bu açıklamalar Filistin Yönetimi’nin üstlendiği ve hâlâ sürdürdüğü misyonu gösteriyor. Bu misyon gereği Batı Yaka’da İsrail güvenliğini her şeyin üstünde tuttuğundan kendi halkına her türlü zulüm ve baskıyı revâ görüyor” dedi.

Açıklamanın devamında, Filistin Yönetimi’nin sürdürdüğü politikanın Filistin halkına ve davasına hizmet etmediğini belirten Burhum, sonuç itibariyle bundan sadece işgal rejiminin istifade ettiğini söyledi.

Fetih Hareketi liderlerinden Nebil Şaas, Filistin Yönetimi’nin üçüncü intifâdanın başlamaması için elindeki bütün imkânları seferber ettiğini belirterek, bunun da şiddetten kaçınma ideolojisinden kaynaklandığını ifade etmişti.

Batı Yaka’nın Ramallah şehrinde İsrailli gazetecilerle dün (13 Haziran Perşembe) yaptığı basın toplantısında konuşan Şaas, bütün bu çabalara rağmen Filistin Yönetimi’nin yeni bir intifâdanın başlayamayacağına dair bir güvence ve garanti veremeyeceğini söyledi.

Filistin Yönetimi’nin asıl rolü ve misyonuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulanan Şaas “Filistin Yönetimi’nin Yahudi yerleşkeleri ile İsrail sınırında şiddet olaylarını engellemek için harcadığı para Filistin eğitim sistemine harcadığı paradan çok daha fazladır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.