FilistinHaberlerOrtadoğu

Necah üniversitesi Mescidi Aksa için düzenlenen konferansı engelledi

Batı Yaka’nın Nablus şehrinde bulunan En-Necah Üniversitesi yönetiminin Kudüs İntifadası’na destek için yapılması düşünülen konferansı son dakikada iptal etmesi ve Mescidi Aksa muhafızlarından Bayan Hadice Huvays’ın konferansa iştirak etmesini engellemesi Batı Yaka’da büyük tepkilere neden oldu.

Hamas hareketine yakın İslamî Kitle Öğrenci Grubu Kudüs İntifadası’na destek için bugün (9 Kasım Salı) üniversitede bir etkinlik yapacaktı. Etkinliğe tecrübesini paylaşmak üzere Mescidi Aksa muhafız ve murabıtlarından Hadice Huvays’ı da davet etmişti. Ancak birkaç gün önce etkinliğe izin veren üniversite idaresi konferansa az süre kala iptal ederken, Fetih hareketine yakın Şebibe Öğrenci Grubu üyeleri de konferansı düzenleyenlere saldırdı.

Üniversite güvenliğinin Kudüs’ten gelen bayan misafirleri öğrenci olmadıkları gerekçesiyle engellemesi üzerine Hadice Huvays güvenlikçilere çıkışarak “En-Necah Üniversitesi kapısında bize reva görülen bu muamelenin aynısını biz Mescidi Aksa kapısında işgal güçlerinden görüyoruz” dedi.

Üniversite idaresinin keyfi uygulamasını ve Fetih öğrenci grubunun saldırılarını İslamî Kitle Öğrenci Grubu kampüste yaptığı gösteri ve yürüyüşle protesto etti.

Olayları değerlendiren öğrenciler üniversite idaresinin Şebibe Grubu ve güvenlik güçleri yoluyla çıkarmaya çalıştığı sorunlarla gençlerin dikkatini intifadadan uzaklaştırmak istediğini söylediler.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (9) içerik yüklenmiştir.