HaberlerİranKafkasyaOrtadoğu

Neccar, Azerbaycan ziyaretini tamamladı

İran İslam Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Mustafa Muhammed Neccar Azerbaycan’a yaptığı iki günlük ziyaretini bitirerek Tahran’a döndü.

Azeri mevkidaşının davetlisi olarak beraberindeki üst düzey bir heyetle Bakû’ye giden Neccar basın mensuplarına yaptığı açıklamada Azeri yetkililerle yaptığı müzakerelerine işaret ederek “Aliyev ile görüşmelerde iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde duruldu” dedi.

Neccar, Sayın Aliyev görüşmede barışçıl nükleer enerjisinin kullanılmasının İran’ın hakkı olduğunu belirttiğini vurguladı.

Azerbaycan’da yaptığı temaslara vurgu yapan Neccar “bu ziyaretin birçok hedefi vardı en önemlisi de ekonomi ilişkileri geliştirmektir. Bu doğrultuda sınır kentleri valileri de, iller arası ticaret hacmini ve ilişkilerin geliştirmesi için ortam hazırlamaları amacıyla heyette yer aldılar” dedi.

İki ülke arasındaki deniz ve kara sınırlarına işaret ederek sınırların güvenliği ve huzurunun iki ülke için çok önem taşıdığını belirten Neccar “imzalanan protokolde, organize suçlar ve uyuşturucu ile mücadele, ürün, insan ve döviz kaçakçılığını önlemek, güvenlik iş birliği, suçluların iadesi, İran vatandaşları için vize kolaylıklarının sağlanması, yasa dışı girişlerle mücadele ve iki ülke arasında ürün transiti için yeni şartların dikkate alınması gibi konular ön görülmektedir” dedi.

Azerbaycan Ekonomiyi kalkınma Bakanı ile görüşmesine işaret eden İçişleri Bakanı “bu görüşmede iş birliğin geliştirilmesi, ürün transiti için kuzey güney koridorunun oluşması, demiryolu ve taşımacılık kolaylıklarının sağlanması ve sınır pazarlarının aktifleştirilmesi için ortam hazırlamak amacıyla yatırımcı şirketlerin kurulmasını görüştük” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (44) içerik yüklenmiştir.