HaberlerİranOrtadoğu

Necefi: ABD’nin nükleer anlaşma ile ilgili yaklaşımı yıkıcıdır

İran’ın UAEA’daki Temsilcisi Rıza Necefi, ABD’nin nükleer anlaşmanın ruhu ve metnine aykırı biçimde hareket edip, İran’ın çıkarlarını kısıtlamaya çalışarak, anlaşmanın başarılı şekilde uygulanmasında yıkıcı bir yaklaşım izlediğini kaydetti.

Necefi bugün UAEA Yönetim Kurulu’nun Viyana’da düzenlenen 3 aylık oturumda yaptığı konuşmada, İran’ın nükleer çalışmalarının Bercam çerçevesinde 10. kez Ajans tarafından tasdik edildiğini belirterek, ABD başta olmak üzere nükleer anlaşmanın diğer tarafların kendi yükümlülüklerini uygulamadaki durumunu kabul edilemez ve hayal kırıklığı olarak niteledi.

Nükleer anlaşmanın tek taraflı değil, çok taraflı bir anlaşma olduğuna dikkat çeken Necefi, tüm tarafların kendi yükümlülüklerini kayıtsız şartsız yerine getirmeleri gerektiğinin altını çizdi.

İran’ın UAEA Temsilcisi ayrıca Siyonist rejim temsilcisinin iddialarına gösterdiği tepkide, nükleer anlaşmanın nihaileşmesini önlemek için yoğun çalışmalar yürüten bu rejimin nükleer anlaşmanın uygulanması konusunda endişeli olduklarından söz etmesinin çok komik olduğunu ifade etti, işgal rejiminin illegal ve gizli nükleer silah programının bölgesel ve uluslararası güvenlik için gerçek tehdit sayıldığını kaydetti

Kapalı