İslami Davet

Necefi: Nükleer güvenlikle ilgili sorumluluk UAEK üyesi ülkelere aittir

12 Eylül 2017 15:44

İran İslam Cumhuriyeti Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Temsilcisi Rıza Necefi, nükleer güvenlik konusunda sorumluluğun UAEK üyesi ülkelere ait olduğunu söyledi.

77’ler gurubu adına UAEK dönemsel yönetim kurulu toplantısında bir konuşma yapan Rıza Necefi, nükleer güvenlikle ilgili mülahazaların barışçıl nükleer enerji kullanımını zedelememesi gerektiğini söyledi.

UAEK’nın gelişmekte olan ülkelerin nükleer güvenlik alt yapı tesisi veya güçlendirilmesi, üye ülkelerin güvenlik sistemlerinde kapasite oluşturmada yardımlarına teşekkür eden Necefi, ‘’77’ler gurubu ajansı bu hususlarda çabalarına devam etmekte teşvik etmektedir’’ dedi.

Necefi, UAEK üyesi ülkelerin barışçı programlarının güvenliklerinin önemli olduğunu belirterek, ”nükleer güvenlik konusunda ilk sorumluluğun üye ülkelere ait olduğunu belirtti ve nükleer güvenlikle ilgili mülahazaların nükleer teknolojiden barışçı yararlanmamayı engellememesi gerektiğini söyledi.

Rıza Necefi, UAEK’nun kalkınmakta olan ülkelere nükleer programları ve nükleer güvenlik altyapılarının güçlendirilmesi konusunda yardımlarının da takdir edilecek düzeyde olduğunu belirterek, ”77’ler grubu UAEK’nu nükleer güvenlik alanında kalkınmakta olan ülkelerin potansiyel ve yeteneklerinin artmasına dair çabalarını teşvik etmektedir ve de nükleer enerjinin geliştirilmesi için güvenlik sistemleri ve altyapılarının geliştirilmesini desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Necefi: Nükleer güvenlikle ilgili sorumluluk UAEK üyesi ülkelere aittir Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık