HaberlerLübnanOrtadoğu

Necib Mikati: AB’nın Hizbullah kararını esefle karşılıyorum

Lübnan’ın emanetçi Başbakanı Necib Mikati, AB’nin Hizbullah’ın terörist ilan edilmesini esefle karşıladığını açıkladı. Mikati yine de uluslararası meşruluğa bağlı kalacaklarını açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda Başbakanlık görevinden istifasını sunan ve yeni hükümet kurulana kadar vekaleten bu göreve devam eden Lübnan Başbakanı Necib Mikati, AB’nin Hizbullah’ın silahlı kanadını terör örgütü ilan eden kararını esefle karşıladığını belirtti. Yine de uluslararası hukuka saygı göstereceklerini söyleyen Mikati açıklamasında, “Lübnan toplumu, bütün bileşenleri ile uluslararası meşruluğa bağlıdır ve Avrupa Birliği ülkeleri ile en iyi ilişkileri sürdürmeye çalışmaktadır. Bu hususta diplomatik yolları zorlayacağız ve daha sonrasında AB’nin gerçekler ve sair veriler hakkında daha özenli bir değerlendirme yapmalarını umuyoruz.” dedi

AB dün sabah Lübnan’ın diplomasi ataklarına rağmen grubu terörist örgüt olarak nitelendirmişti. Hükümet yetkilileri ise Hizbullah’ın siyasal hayatın önemli bir parçası olduğunu savunmuştu.

Mikati yerel radyo kanalına yaptığı açıklamada AB’nin kararı aceleye getirdiğini düşündüğünü söyledi. Mikati böylesi bir kararın Lübnan’ı negatif yönde etkilemeyek bir şekilde verilmesi gerektiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Ağustos 2022 (23) içerik yüklenmiştir.