HaberlerIrakİranOrtadoğu

Neçirvan Barzani Laricani ile görüştü

İran meclis başkanı Ali Laricani, Irak Kürdistan bölgesinin varlığını, Irak anayasası çerçevesinde, canlı, dinamik ve hareketli niteledi.

Laricani, dün öğleden sonra Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Neçirvan Barzani ile görüşmesinde, İran’ın Irak Kürdistan bölgesi ile stratejik ilişkilerinin olduğunu ve bu değerli ilişkilerin korunmasından yana olduğunu belirterek, bu ilişkilerin stratejik hatalarla zarar görmemesi gerektiğini söyledi.

Laricani, Şii ve Sünni kardeşler arasında birlik ve beraberliğin, Irak’ın birlik ve beraberliği olduğunu ve düşmanların bu birliği bozmasına fırsat verilmemesi gerektiğini söyledi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Neçirvan Barzani de, sözkonusu görüşmede, Erbil ve Bağdat arasındaki meselelerin Irak anayasası çerçevesinde halledilmesi gerektiğini zira Irak Kürdistan bölgesinin Irak’ın toprak bütünlüğü ve hakimiyetinin korunmasını istediğini söyledi.

Barzani, ayrıca İran İslam Cumhuriyetinin Irak Kürdistan bölgesine desteğinin takdire şayan olduğunu belirterek, ‘İran ile sınırların yeniden açılmasının, Irak Kürd halkını memnun ettiğini ve İran’a ziyaretinin mesajının da, İranlı kardeşlerle kardeşlik bağlarının zedelenmesine hiç bir zaman izin vermeyeceklerini göstermek olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.