FilistinHaberlerOrtadoğu

Netahyahu: İsraillilere sormadan Filistinlilerle anlaşma imzalamayacağız

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ileride Filistin tarafıyla yapılacak olası bir çözüm anlaşmasını referandum yoluyla İsraillilere sormadan ve onaylarını almadan imzalamayacağını söyledi.

Netanyahu, bugün (30 Haziran Pazar) gerçekleştirilen haftalık kabine toplantısından önce yaptığı açıklamada, “Filistinlilerle sağlanacak herhangi bir anlaşma onay vermesi için İsrail halkına sunulacak” dedi. İsrail Başbakanı ayrıca, İsrail’in güvenliğini pazarlık konusu yapmayacağını vurguladı.

Bu arada, İsrail Radyosu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin siyasi çözüm sürecindeki tıkanıklığı aşmak ve müzakereleri yeniden başlatabilmek için İsrailli ve Filistinli taraflarla görüşmeleri sürdüreceğini bildirdi. İsrail Radyosu’nun haberinde, Kerry’nin bölgeye yaptığı son ziyaret sırasında konuyla ilgili herhangi bir ilerleme sağlanamadığı ifade edildi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Filistin tarafıyla yapılacak bir nihai anlaşmanın mutlaka İsrail halkına sorulacağını söylerken, işgal rejimiyle müzakerelere başlayabilmek için taviz üstüne taviz veren Mahmud Abbas’ın Filistin halkının görüşünü ve tepkilerini görmezden gelmesi dikkat çekiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Haziran 2022 (22) içerik yüklenmiştir.