AvrupaHaberlerOrtadoğu

Netanyahu: Avrupa, Nükleer Anlaşmayı Trump’ın İstediği Gibi Düzeltmeli

Siyonist rejim İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu dün yaptığı açıklamada; Avrupalı ülkelerden nükleer anlaşmanın korunması için ABD Başkanı Donald Trump’ın istediği gibi anlaşmada değişiklik yapmalarını istedi.

Netanyahu şöyle konuştu: “Avrupalı ülkeler için bir mesajım var. Trump’ın tavsiyelerini ciddiye almalarını öneriyorum. Eğer İran ile imzalanan nükleer anlaşmanın korunmasını istiyorlarsa, değişiklik ekleri önerisiyle İran’ın nükleerleşmesini önlemeliler.”

ABD Başkanı Donald Trump, 10 gün önce ABD’nin İran’a yönelik nükleer yaptırımlarının askıya alınmasını uzatırken, bir kez daha Kongre’den “nükleer anlaşmanın felaket eksikliklerinin düzeltilmesi için” bir tasarı hazırlamalarını istedi.

Trump ayrıca, nükleer anlaşma ile ilgili her türlü yasal tasarının kendisi tarafından imzalanması için İran’dan kendi askeri tesislerini uluslararası denetçilerinin ziyaretine açmasını isteyen, İran’ın nükleer silah yapımına asla yaklaşmayacağını temin eden, nükleer anlaşmanın aksine geçerlilik tarihi olmayan ve uzun menzilli füzeler ve nükleer silah programının birbirinden ayrı konular olmadığına ve İran’ın füze denemelerinin yeni yaptırımlar kapsamına alınmasına vurgu yapan şartlarını içermesi gerektiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.