FilistinHaberlerOrtadoğu

Netanyahu: Batı Yaka’da yahudi yerleşim birimi inşası devam edecek

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Filistin tarafının müzakerelerin yeniden başlaması için Yahudi yerleşim birimi inşasını durdurma şartını bir kez daha reddederek söz konusu şartın kabul edilemez olduğunu söyledi.

Netanyahu, “Batı Yaka’da Yahudi yerleşim birimi inşası devam ediyor ve gelecekte de devam edecek” dedi. İsrail Başbakanı, Ramallah yönetiminin şartının yerine getirilemez olduğunu iddia ederek, İsraillilerden çevrelerinde yaşananların farkında olarak bilinçli bir şekilde hareket etmelerini istedi.

Yahudi yerleşim birimi inşasının Filistinlilerle nihai barışa ulaşma fırsatını azaltmayacağını öne süren Netanyahu, asıl sorulması gerekenin karşı tarafın Yahudi devletini kabul edip etmeyeceği sorusu olduğunu söyledi.

Netanyahu, dün (10 Haziran Pazartesi) İsrail Parlamentosu Knesset’teki Dış İlişkiler ve Güvenlik Komitesi’nin toplantısında yaptığı konuşmada, Filistin tarafıyla müzakerelerin yeniden başlatılmasını istediğini ifade ederek, müzakerelerin yeniden başlaması halinde zor olacağını ve uzun süreceğini, diğer seçeneğin ise iki ırklı devlet olduğunu ve İsrail’in de bunu istemediğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.