FilistinHaberlerOrtadoğu

Netanyahu doğrudan müzakere şartlarını kabul etmedi

Siyonist işgal devleti medya kaynaklarına göre, Siyonist Başbakan Benyamin Netanyahu, Amerika Birleşik Devletleri Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell’e Fetih yönetimiyle doğrudan müzakerelere başlamak için öne sürülen şartları reddettiğini bildirdi.

Başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas, “Ortadoğu Dörtlüsü”nün müzakerelerle ilgili bildirisi temelinde doğrudan müzakerelere hazır olduğunu ilan etmişti. Netanyahu’nun Abbas’ın bu önerisini de kabul etmediği kaydedildi.

Haaretz ve Maariv gazeteleri dün (12 Ağustos Perşembe) George Mitchell’in Çarşamba günkü toplantılarında Siyonist Başbakan Benyamin Netanyahu’ya doğrudan müzakerelere geçmek için Abbas yönetiminin taleplerini içeren yeni bir teklif sunduğunu yazdı.

Haberde, Abbas yönetiminin taraflar arasında yapılacak doğrudan müzakerelere “Ortadoğu Dörtlüsü”nün geçen yıl Mart ayında yayınladığı bildirinin esas teşkil etmesini istediği kaydedildi.

Ortadoğu Dörtlüsü’nün bildirisinde iki yıl sürecek müzakerelerin sonunda 1967’de işgal edilen topraklarda işgalin sona ermesi ve bağımsız bir Filistin devleti kurulması, bu sürede işgal devletinin Yahudi yerleşim birimi inşasını tamamen durdurması ve Doğu Kudüs’teki yıkımlara son vermesi öneriliyordu.

Netanyahu’nun bu öneriyi Filistin tarafının müzakereler başlamadan bir takım ön şart sunmaya çalıştığı şeklinde yorumlayarak Mitchell’e söz konusu öneriyi kesinlikle reddettiğini bildirdiği ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2023 (15) içerik yüklenmiştir.