FilistinHaberlerOrtadoğu

Netanyahu esir değişimi yapmaktan kaçıyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Fevzi Burhum, Siyonist Başbakan Benyamin Netanyahu’nun esir değişimiyle ilgili açıklamalarının anlaşmayı engellemenin sorumluluğundan kaçma çabası niteliğinde olduğunu söyledi.

Burhum, bugün (2 Temmuz Cuma) yaptığı basın açıklamasında, “Netanyahu, üzerindeki baskıyı hafifletmeye ve “İsrail” kamuoyuna Alman aracının bu yıl harcadığı çabalara karşılık vermemesiyle ilgili bahane sunmaya çalışıyor” dedi.

Siyonist işgal devletiyle daha önce yürütülen ve tıkanan esir değişimi konusunda Hamas’a sunulan yeni bir öneri olmadığını belirten Burhum, “Netanyahu’nun bahsettiği rakamlar yeni bir öneri mi yoksa “İsrail” kamuoyunu memnun etmek için yapılmış bir manevra mı bilmiyoruz” şeklinde konuştu.

Esir değişimi müzakerelerinin kaldığı yerden yeniden başlaması için Hamas açısından herhangi bir engelin bulunmadığını ifade eden Burhum, hareketin daha önce sunduğu şartlardan geri adım atmayacağının altını çizdi.

Hamas sözcüsü, Netanyahu’nun esir değişimi hakkında öne sürdüğü şartları da reddederek, “Serbest bırakılacak esirlerin niteliği ve nereye gidecekleri hakkında Netanyahu’nun ön şart ileri sürme hakkı yok. Çünkü bunlar haksız ve Filistin halkı tarafından kabul edilemez şartlardır” dedi.

Siyonist Başbakan Netanyahu, “Filistinli 1000 esiri serbest bırakmaya hazır olduklarını fakat bazı şartlarının olduğunu ve bunların başında da İsrail’e karşı en ağır eylemleri gerçekleştiren ve yüzlerce sivil İsraillinin ölmesine neden olan “teröristler”in serbest bırakılmamasının geldiğini” söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.