HaberlerİranOrtadoğu

Netanyahu: İran çok hızlı bir şekilde uranyum zenginleştirme yapabilir

İşgalci İsrail Başbakanı Netanyahu “İran sadece birkaç hafta zarfında düşük seviyedeki uranyumu askeri düzeye çıkartabilecek güçte” diye iddia etti.

İşgalci İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu, dün kendi kabine toplantısında yaptığı konuşmasında, İran karşıtı iddialarının devamı olarak bir kez daha, İran’ın düşük seviye zenginleştirilen uranyumu nükleer bomba yapmak için gerekli olan düzeye çıkartabileceğini ve bunun sadece birkaç hafta içerisinde olacağını ileri sürdü.

En son Cenevre’de İran’la 5+1 Grubu arasında yapılan müzakerelerde uranyumun %20 zenginleştirilmesinin durdurulmasının gündeme getirilmesi ve uranyumun İran topraklarında düşük seviyede zenginleştirilmesinin kabul edilebileceği ihtimalinin ortaya çıkmasından sonra tehlike hissine kapılan Siyonist İsrail Başbakanı Netanyahu dünkü kabine toplantısında ayrıca “İran, uranyumu %20 zenginleştirilme girişimlerini durdurmak istiyor. Ama bu konuyu tartışmanın bir faydası yok. Önemli olan İran’ın birkaç hafta zarfında %3.5 zenginleştirilen uranyumu %90 sevyesine çıkartabileceği gücüdür” ifadesini kullandı.

Netanyahu daha sonra, İran karşıtı baskıların devam ettirilmesi gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.