AvrupaFilistinHaberlerOrtadoğu

Netanyahu, Londra’da büyük bir protesto gösterisiyle karşılanacak

İngiltere’deki Filistin Forumu, Filistinli Dayanışma Girişimi ve Filistin davasına destek veren bazı örgütler, 9 Eylül’de Londra’da İngiltere Başbakanı David Cameron ile görüşmesi beklenen işgal rejimi başbakanı Benyamin Netanyahu’yu protesto etmeye hazırlanıyor.

Göstericiler, görüşmenin yapılacağı sabah saat 11’den öğlen 1’e kadar Başbakanlık Konutu önünde toplanarak Filistin bayrakları ile Netanyahu’nun savaş suçlusu olarak gözaltına alınmasını isteyen pankartlar taşıyacak.

90 bini aşkın İngiltere vatandaşı Netanyahu’nun Londra’ya ayak bastığı anda savaş suçlusu olarak gözaltına alınmasını isteyen dilekçeye imza atmış fakat İngiliz hükümeti, işgal rejimi başbakanının ziyaretine karşı itirazları görmezden gelmeyi tercih etmiş, İngiliz kanunlarının yabancı ülke başbakanına dokunulmazlık verdiğini ileri sürerek Netanyahu’nun Londra’yı ziyareti sırasında gözaltına alınamayacağını söylemişti.

Filistin Forumu halkla ilişkiler ve basın sorumlusu Zahir Biyravi, İngiltere hükümetinin tavrının Filistinlilerin haklarını destekleyen İngiliz halkının tavrına ve uluslararası hukuka ters düştüğünü ifade etti.
Netanyahu’nun sahip olduğu geçici dokunulmazlığın kendisini sonsuza kadar koruyamayacağına işaret eden Biyravi, işgal rejimi başbakanının bir gün mutlaka Filistin halkına yönelik işlediği cinayetlerin hesabını vereceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.