AvrupaFilistinHaberlerOrtadoğu

Netanyahu tutuklansın imza kampanyasında 76 bin imzaya ulaşıldı

İngiltere’de, Netanyahu’nun Gazze’deki ölümlerden sorumlu olduğu gerekçesiyle gözaltına alınması için başlatılan imza kampanyasında imzaların sayısı 76 bine ulaştı.

Siyonist İsrail rejimi başbakanı Netanyahu’nun Gazze’de Filistin halkına yönelik işlediği insanlık dışı cinayetlerden dolayı tutuklanması istemiyle başlatılan imza kampanyasında imza sayısı 76 bine ulaştı.

İngiltere de 76 bini aşkın kişi, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun gelecek Eylül ayında Londra’ya yapacağı ziyaret sırasında işlediği savaş suçlarından ötürü tutuklanması ve adalete teslim edilmesini istemektedir.

İmza kampanyasına katılanlar Netanyahu’nun 2014 yılında İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı saldırıda 2 bini aşkın Filistinlinin ölmesinden sorumlu olduğunu bildirmekteler.

İşgal rejiminin Gazze’ye yönelik sürdürdüğü 50 günlük tecavüzde iki bini aşkın savunmasız Filistinli şehid olmuş ve binlercesi de yaralanmıştı.

İmza kampanyasına ilişkin İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kampanya “bir tür pazarlama çalışması” olarak tanımlandı ve “Kampanyanın hiçbir anlamı yok. İngiltere ve İsrail arasındaki ikili bağlar her zamankinden çok daha yakın” denildi.

Daha önce İngiltere ziyareti kapsamında gözaltına alınması için hedef alınan İsrailli siyasiler arasında eski Dışişleri Bakanı Tizipi Livni de bulunuyor. Livni, 2008 yılında Gazze’de işlediği savaş suçları dolayısıyla 2009 yılında o zamanki İsrail hükümeti üyeleri hakkında İngiliz mahkemesi tarafından çıkarılan tutuklama kararının ardından Londra ziyaretini iptal etmek zorunda kalmıştı. Livni, Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyon hükümetinin görevde bulunduğu 2011 yılında çıkarılan bir dokunulmazlık ile İngiltere’yi ziyaret edebilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.