FilistinHaberlerOrtadoğu

Netanyahu, Ürdün kralı Abdullah ile görüştü

Siyonist işgal hükümeti başbakanı Benyamin Netanyahu, dün (27 Temmuz Salı) öğleden sonra Ürdün’ün başkenti Amman’a önceden ilan edilmeyen sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Netanyahu’nun Amman’a ulaşır ulaşmaz Ürdün Kralı Abdullah ile görüştüğü ve görüşmede, Ramallah’taki Fetih yönetimiyle doğrudan müzakerelere başlama konusunun ele alındığı bildirildi.

Siyonist basın-yayın organları, Netanyahu’nun görüşmede, “Kral Abdullah’ın liderliğinin, barışın geliştirilmesi ve bölgede istikrar için çok önemli” olduğunu dile getirdiğini, Kral Abdullah’ın ise Siyonist işgal devletiyle Ürdün arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi beklentisinde olduğunu söylediğini belirtti.

Başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas da Ürdün Kralı Abdullah ile dün görüşmüştü.

Siyonist Başbakanlık, bölgede barış, güvenlik ve refahın geliştirilmesi üzerinde durulduğu ve iki saatten fazla sürdüğü belirtilen görüşmeyi, “yapıcı” olarak tanımladı.

Ürdün Kraliyet Divanı’ndan yapılan açıklamada da, Netanyahu ve Kral Abdullah’ın “Siyonist işgal devletiyle Filistinliler arasında, tüm nihai konuları ele alıp, iki ülke halklarının barış içinde yaşayacakları iki halk için iki devlet çözümüne yönelik doğrudan, ciddi ve etkin görüşmelerin sağlanması gereğini” de müzakere ettikleri bildirildi.

Bu arada, Siyonist Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in de gelecek hafta Mısır’a resmi bir ziyarette bulunarak, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşeceği belirtildi.

Peres-Mübarek görüşmesinin gündeminde de diğer siyasi konuların yanı sıra Ramallah’taki Fetih yönetimiyle Siyonist işgal devleti arasında doğrudan müzakerelerin başlaması konusu bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (8) içerik yüklenmiştir.