FilistinHaberlerİranOrtadoğu

Netanyahu’dan AB’nin İran’a yönelik 18 milyon euroluk destek pakatine tepki

Avrupa Birliği’nin (AB), İran’a 18 milyon avroluk destek paketini açıklaması, terör rejimi İsrail başbakanı Netanyahu’nun öfkesine neden oldu.

Fars haber ajansına göre, Netanyahu, dün Litvanya’da yaptığı açıklamada, İran karşıtı iddia ve tutumunun devamında, AB’nin İran’a yönelik 19 milyon euroluk destek paketini açıklamasına tepki göstererek, bunu çok büyük hata olarak niteledi ve ‘Bu paket İran halkı için adeta bir zehir gibidir’ iddiasında bulunurken, AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini. sözkonusu paketin AB’nin İran halkına ve İran’da barışçı kalkınmaya yönelik desteğini gösterdiğini belirtti.

Terör rejimi İsrail başbakanı, AB’nin nükleer anlaşmaya destek vermelerini tepkisini tekrarlarken, iddiasında, ”AB bu tutumuyla, İran’ın nükleer silahlara ulaşma yolunu engellememiş ve bu faaliyetlerini durdurmamıştır’ dedi.

Öte yandan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ise bu zamana kadar yayınladığı 10’dan fazla raporda, İran’ın nükleer faaliyetlerinin barışçı olduğunu teyit etmiş ve İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kaldığını doğrulamıştır.

Ortadoğu bölgesinde yüzlerce nükleer başlığa sahip olan terör rejimi İsrail, Amerika’nın desteğinde, bölge ve dünyanın güvenliğini de tehdit ediyor.

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, İran’a yönelik 8 milyon avrosu özel sektöre olmak üzere sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkınmayı destekleyen projeler için 18 milyon avroluk paketin kabul edildiği belirtilmişti.
Söz konusu yardım, İran nükleer anlaşması kapsamında AB tarafından yapılması planlanan 50 milyon avroluk toplam destek tutarının ilk paketini oluşturuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.