FilistinHaberlerOrtadoğu

Netanyahu’dan İsrail toprağına bağlılık açıklaması

Siyonist Başbakan Benyamin Netanyahu dün (30 Ağustos Pazartesi) mensup olduğu Likud Partisine önemli mesajlar vererek, 2 Eylül Perşembe günü Washington’da başlayacak müzakerelerde toprak konusunda taviz vermeme konusunda güvence verdi.

Natanyahu, Yahudi yılbaşısı münasebetiyle başlayacak olan etkinliklerden önce parti üyeleriyle yaptığı toplantıda şöyle dedi: “Endişe etmeyin ve tedirgin olmayın. İsrail topraklarını sevmeyi kimse bana öğretmeye kalkışmasın.”

Fransa haber ajansı konuyla ilgili verdiği haberde “İsrail Toprakları”nın Akdeniz’den Ürdün nehrine kadar olan alanı kapsadığını ve bunun içinde 300 bin gaspçı Yahudi yerleşimcinin yaşadığı 150 yerleşim biriminin yer aldığı Batı Yaka topraklarının da bulunduğunu ifade etti.

Abbas yönetimi öne sürdüğü tüm şartlardan vazgeçerek müzakerelere giderken, işgal hükümeti daha önceki şartlarında ısrar etmeye devam ediyor ve Abbas yönetimini zora sokacak açıklamalarda bulunmayı sürdürüyor. İşgal hükümeti Başbakanı Netanyahu daha önce yaptığı açıklamada yerleşim birimlerini durdurmak için daha önce aldıkları kararı kaldırdıklarını ifade etmişti. Yine yaptığı açıklamalarda görüşmelerde öncelikle işgal yönetiminin Yahudiliğinin tanınması ve sorunun sonsuza kadar çözülmesi gibi şartlardan da bahsetmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Ağustos 2022 (23) içerik yüklenmiştir.