HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Netenyahu : Obama, İran’ı durdurmalıdır

İşgal yönetiminin yeni başbakanı Benyamin Netanyahu, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasından bahsetmeden bölgede barış görüşmelerine hazır olduklarını iddia ederek, Filistinlilerin terörle mücadele etmelerinin şart olduğunu ifade etti.

Kurduğu hükümetin güvenoyu alması için dün akşam işgal devleti parlamentosu Knesset’e hükümet programını sunan Netanyahu şöyle konuştu: “Yapacağımız nihai bir anlaşmayla Filistinliler kendilerini yönetme hakkına sahip olacaklar. İsrail’in güvenliğine ve varlığına tehdit oluşturanlar ise bunun dışındadır.”

Oluşturduğu yeni hükümetin programını Knesset’e sunan aşırı Siyonist Netanyahu konuşması boyunca bir Filistin devletine hiç işaret etmezken, sadece “Komşularımızla barış konusunda ilerleme kaydetmemiz gerekir” demekle yetindi.

Konuşmasında, terörle mücadele konusunda Filistin güvenlik birimlerine her türlü yardımı sürdüreceğini de ifade etti.

Netanyahu, Filistinli ortağına da seslenerek, ondan barış konusunda çocuklarını terbiye etmesini ve halkını Siyonist halkın devleti olan İsrail’i tanımaya hazırlamasını istedi.

İran konusunda da ağır cümleler sarf eden Netanyahu şöyle dedi: “İran’da nükleer silahla donanımlı radikal bir sistem var. Bunlar hem İsrail hem de insanlık için büyük bir tehdit oluşturuyor.Barack Obama İran’ı durdurmalıdır”

Arap âlemine de değinen Netanyahu, “Arap âleminin radikal İslam’ı kendi içinden dışlaması gerekir. Çünkü bunlardan dolayı kendi nizamları da büyük bir tehlike içindedir.”

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2021 (20) içerik yüklenmiştir.